ARISS – Okuldan uzaya radyo sinyalleri

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bir kükreme havada yankılanır, yayılır. İlk radyo dalgaları, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) veya daha doğrusu okulun çatısındaki antenden dünyaya ulaşır. Aksi takdirde mutlak bir sessizlik olur. Uluslararası Uzay İstasyonunda Amatör Radyo (ARISS) projesi kapsamında 20 meraklı öğrenci Alman ESA astronotu Matthias Maurer’e soru sormak için bekliyor. Bir iğnenin düştüğünü duyabiliyordunuz. Ne yazık ki “Kozmik Öpücük” görevi kapsamında telsiz görüşmeleri sırasında okul binasındaki bu sessizliğe özellikle sessiz öğrenciler neden olmayacak. Alman ESA astronotu Alexander Gerst’in “ufuklar” görevi sırasında, birkaç yüz okul çocuğu okul konferans salonlarını yan yana doldurdu ve büyülenmiş bir şekilde 20 soru soran astronot ve korona salgını nedeniyle ARISS’in “Kozmik Öpücük” çağrılarını, radyoyu dinledi. kişiler büyük ölçüde ağdadır.


Eşsiz bir deneyim için büyük çabaMatthias Maurer, DLR’nin 15 öğrenci laboratuvarından biri olan Braunschweig’deki DLR_School_Lab’da ARISS ile ilk kez temas kurduğunda, bunun için çok büyük bir çaba harcandı: radyo sinyali DLR_School_Lab’deki antenden ISS’ye ve tekrar geri gitmesine rağmen, Braunschweig, sözde çok noktalı teleköprü yöntemiyle çok karmaşık bir şekilde dağıtılır. Sitede sadece küçük bir ekip var. Öğrenciler birbirine bağlıdır ve her şey internete aktarılır. “Braunschweig’de olduğu gibi bu sefer de birçok okul yapacak. DARC eV’den radyo amatörlerimiz, öğrencilerin güvenliğini sağlamak için eğitim kurumlarıyla iş birliği içinde tüm teknik imkanları kullanıyor. Pandemiye rağmen size eşsiz doğrudan konuşma deneyimini sunuyoruz. ARISS Avrupa Başkanı ve ARISS International Başkan Yardımcısı Oliver Amend, “Önümüzdeki aylarda, ARISS Europe, özel bir özellik olan, özel bir özellik olan, özel olarak Alman okul bağlantılarını yürütecek” dedi. On iki okul bağlantısı – üçü DLR_School_Labs ile – “Kozmik Öpücük” sırasında gerçekleşecek. “Bir zamanlar orada olan herkes, tekrar tekrar orada olmak istiyor. Öğrencilerin coşkusu o kadar doğrudan fark ediliyor ki, her seferinde tüyleriniz diken diken oluyor. Umarız birçok öğrenci, ARISS okul bağlantılarından sorumlu olan Freya Scheffler-Kayser, bu coşkuyu koruyun ve daha sonra sektörde çalışın. DLR’de Alman Uzay Ajansı.


Uzaydan ilk çağrılar“Delta Kasım İki Delta Lima Romeo, seni yüksek sesle ve net bir şekilde duyuyorum. Nasıl ben? BİTTİ”, diye bildiriyor Matthias Maurer, doğrudan ISS’nin Avrupa Columbus modülünden ISS’nin resmi çağrı işaretiyle – ardından ilgili çağrı işaretiyle ISS’nin Bu, astronotun sesinin sanal olarak duyulabileceği ve Braunschweig’de ve daha sonra diğer birçok Alman eğitim kurumunda toplu bir rahatlama sağladığı anlamına gelir. Aralık 2021’den itibaren, bu veya benzeri sahneler Alman okullarında tekrar oynayacak ve bazı DLR öğrenci laboratuvarları – sözde DLR_School_Labs – çünkü radyo projesi sırasında ARISS, DLR, Avrupa Uzay Ajansı ESA ve ABD uzay ajansı NASA ve Alman Amatör Radyosunun radyo uzmanları ile birlikte Club eV (DARC) sanal sınıfa uzay yolculuğu.


20 soru ve cevap için altı ila on iki dakikaTemas kurulduktan ve Matthias Maurer’in sesi yüksek ve net bir şekilde duyulduktan sonra, saat amansızca işlemeye başlar. Yörüngeye ve yerdeki binaların konumuna bağlı olarak, ISS, eğitim kurumlarının çatılarındaki antenlerin veya dünyanın dört bir yanına dağılmış ARISS aktarma istasyonlarının menzili içinde altı ila on iki dakika arasındadır. Bilgiye susamış 20 öğrencinin, dünyanın yaklaşık 400 kilometre yukarısındaki Alman astronotlara “dikkat” ettikleri, “UUİ’nin fotoğraflarında sadece dünyayı görüyorsunuz. Yıldızların görüntüsü ne anlama geliyor?” gökyüzü benziyor mu? AŞIRI”. “Orada uyumak nasıl? AŞIRI”. “Bir astronot uzayda uçup gittiğinde ne olur? AŞIRI”. “Kozmik Öpücük” görevi sırasında öğrenciler alçak Dünya yörüngesine birbiri ardına sorular gönderecek ve Matthias Maurer onlara coşku ve rutin bir şekilde cevap verecek. ISS o kadar uzakta değil. Ama dünyanın etrafında saatte 28.000 kilometre hızla amansızca yarışıyor ve zaman onunla yarışıyor. Braunschweig’de ISS, sekiz dakikadan kısa bir süre sonra resepsiyon alanının kenarına ulaştı. Temas zayıflıyor. Matthias Maurer, “Braunschweig’den” uzaklaşır ve antenlerden gelen sinyaller için ulaşılmaz hale gelir. Birkaç hızlı selamlamadan sonra iletişim kesilir. Ancak okullardaki uzay etkinlikleri radyo sinyali kesildiğinde durmuyor. Uzay yolculuğu, hazırlıklar sırasında dersin bir parçasıdır ve sonrasında da öyle kalacaktır. Uzay yolculuğuna, bilime ve teknolojiye yönelik coşku böylece daha ilk telsiz bağlantısından önce “yarının geleceği”nde uyandı.