Arda Kural: Kızlardan günde iki bin mektup alıyordum

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Geçtiğimiz aylarda mesleği ve özel hayatıyla yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Arda Kural, eski günlerine dönmeye çalışıyor. Psikoz teşhisi konulmasının akabinde uzun yıllar hastalıkla gayret eden Kural, 20 gün de Bakırköy Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi görmüştü.

Hürriyet’ten Eda Solmaz’ın derlediği habere göre Arda Kural, oyunculukla birinci tanışmasını şu biçimde anlatıyor: Annem ve babam, ben 15 yaşındayken ayrıldı. O yaşta reklam sinemalarında rol almaya başladım. Kardeşim ve annemin sorumluluğunu ben üstlenmiştim. Natürel ki yaşananlar yüzünden mutsuz ve sıkıntı periyotlar geçiren bir aileydik.

“O yaştan itibaren kardeşimi de büyütüp yetiştirdiğim için mutluyum. İşim ise yıldız olmaktı. Ve bir biçimde beşerler beni kabul edip, sevmek zorundaydı. O biçimde oyunculuğa ilgim başladı. Kral TV’nin makyaj müdürü Corci ile tıpkı bölgede oturuyorduk. Beni o keşfetti. Birinci Kral TV’de VJ olarak ortaya çıktım.”

Arda Kural, 1999’da Haluk Bilginer, Yıldız Asyalı üzere isimlerin rol aldığı “Eyvah Kızım Büyüdü” dizisinde yer almasını şu biçimde anlatıyor; “Kral TV’de tanınan olunca ‘Eyvah Kızım Büyüdü’nün senaristi Tayfun Güneyer benimle ilgilenmeye başladı. Ve beni dizinin takımına dahil etti. Bana ‘yeni yıldızım’ diye hitap ederdi.”

“Tayfun Güneyer, tanınan olduğumu ve dizi için epey yeterli olacağımı düşünüyordu. Ve beni etkileyip o diziye soktu. Sete birinci gidişim ise iki soruyla baş başa kalmamla oldu. Kamera önüne geçtiğimde ya fazlaca âlâ palavra söyleyip seyirciyi kandıracaktım ya da büsbütün dürüst olup hislerimi tabir edecektim. Ben çok düzgün palavra söyleyip güya gerçek hislerim keyifli ve olağanmış üzere davranmayı seçtim. Bu izleyiciye itici gelse de bende bir ışık gördüler.”

Oyuncu, dizideki asıl emelini ise şu biçimde söz ediyor; “Genç kızlardan günde iki bin mektup alıyordum. Ve o sırada en çok istediğim şey, gerçek hayatta da Yıldız Asyalı ile aşk yaşamaktı.”

“YENİDEN AYAĞA KALKTIM”

Uzun mühlet sıhhat sıkıntılarıyla uğraşan Arda Kural, bir daha ayağa kalktığını lisana getiriyor; “Yalnız başıma girdiğim biroldukca savaşı kazanmayı başardım. Sonunda kâfi gücü hissederek, yoluma, mesleğime ve de insanlara geri döndüm. Bundan daha sonra ne olacağını vakit gösterecek.”

“Bu sıralar her şey epey canlı. Menajerim Temmuz Karikutal ve arkadaşım şef Emrah Kaya ile uçsuz bucaksız bir hayal serüveninin ortasındayız. Yazdığım senaryolarım ve yapmak istediğim Sinemalar var. Topluma taraf verecek şeyler yapmak istiyorum. O yüzden sinemayı kitlesel bir irtibat aracı olarak kullanabilirim. Oyunculuk ile ilgili her şeyi menajerim yönetiyor. Biroldukca proje ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

“ÇOK ACI ÇEKMİŞTİM”

‘Eyvah Kızım Büyüdü’ dizisinde Yıldız Asyalı ile rol alan Kural , “Yıldız birinci aşkımdı. Birinci aşkıma epeyce tutulmuştu. Aklımda ondan diğeri geçmiyordu. ömrüm Yıldız olmuştu, daima onu düşünüyordum. Sette Yıldız, meskende Yıldız… Kasıtlı olarak değil fakat bizi ayırdılar. ‘Önünüzde parlak bir gelecek var, birbirinizin önünü kesmeyin’ deyip ayırdılar. Çok acı çekmiştim. O günlere ilişkin her şeyi hatırlıyorum ancak hatırlamak istemiyorum” dedi.

“AYRILDIKTAN daha sonra KENDİME GELEMEDİM”

Kural, birinci aşkı ile ilgili; “Ekranlardan uzak kaldığım periyotta Yıldız beni fazlaca aradı. Ben görüşmek istemedim. Ben ondan korkuyorum. Yıldız ile yan yana gelmekten korkuyorum. Çok severim, insan olarak da kişilik olarak da! Ayrıldıktan daha sonra iki yıl kendime gelemedim. daha sonra kendime yemin ettim ‘Yıldız’la asla görüşme’ dedim” tabirlerini kullandı.

YILDIZ ASYALI DA SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Arda Kural’ın bu kelamlarının akabinde Yıldız Asyalı da ‘2. Sayfa’ programına özel açıklamalar yaptı. Kural ile epey büyük bir aşk yaşadıklarını belirten Asyalı, şu tabirleri kullandı:

“Arda’nın güç günlerinde epeyce üzüldük ve yıprandık. Arda’nın Türkiye için inanılmaz yetenekli ve değerli bir sanatçı olduğunu düşünüyorum. Karakteri hassas olduğu için genç yaşlarda kaldıramadığı şeyler oldu. Artık biz nasıl kovid oluyorsak beynimiz de hastalanabilir. Arda’yı âlâ gördüm, tedavisine de devam ediyor. bu biçimde olduğu sürece ben öpüp başıma koyarım. Çok seviniyorum, daima âlâ olsun.”

“ARDA’YI KARŞIMDA GÖRSEM ELİM AYAĞIM TİTRER”

Kural’ın “Yıldız’la ayrıldıktan daha sonra iki yıl acı çektim” kelamlarına de karşılık veren Asyalı, “Bir de bana sorsunlar. Birinci aşk olduğu için epey güçlüydi. O denli bir his ben daha hiç yaşamadım. Bizi ayırdılar. İşin ortasında her şey vardı. Biz onunla olağan bir arkadaşlık geçiremedik, zordu. Biz ne vakit bir ortaya gelsek ağlaşırız. Birkaç yıl evvel karşılaştık hatta bir ortaya gelmeye çalıştık. bu biçimde depresyonda olduğu için olmadı. Arda’yı karşımda görsem elim ayağım titrer. Üzücü bir şey lakin her şey kısmet ve alın yazısı” diye devam etti.