91 yaşındaki ağaç budamacı Hüseyin Ölmez, gorenleri şaşırtıyor

bencede

New member
Akın Mahallesi’ndeki konutunun yanında yer alan 500 metrekare toprakta meyve fidanı üreterek satan Hüseyin Ölmez, bağ ve bahçelerde 200 lira yevmiyeyle ağaç budama işine gidiyor. İlerleyen yaşına karşın budamacılık yapmaya devam eden Ölmez, ağaç kollarında kendisini nazarannleri şaşırtıyor. İlerleyen yaşına karşın çalışma azmiyle etrafına de örnek olan Ölmez, işindeki ustalıktan dolayı ağır ilgi görüyor.

Sarıkeçili Yörükleri’nden olduğunu anlatan Ölmez, 17 yaşına kadar doğduğu Kestel köyünde oğlak, deve ve kuzulara çobanlık yaptığını, askerden daha sonra 1955 yılında ağaçlara ilgisinden dolayı fidan yetiştirip satmaya başladığını söylemiş oldu.
67 yıldır bahçesinde fidan yetiştirip sattığını kaydeden Ölmez, bu süreçte ağaç budamayı öğrenip meslek haline getirdiğini belirtti. yıllardır etraf köyler ve ilçelerdeki üreticilerin bahçesinde ağaç budayan Ölmez, ilerleyen yaşına karşın işindeki ustalıkla ağır ilgi görüyor. Günlük 200 lira yevmiye ile ağaçların budandığı periyotta ağır mesai harcayan Ölmez, merdivenle çıktığı ağaç kısımlarında düşme tehlikesine karşın, işini severek yapıyor.
Ölmez, fidan yetiştiriciliğinde yeni aşılama çalışmasını sürdürdüğünü, budamacılığı da severek yaptığını anlatarak, “Her gün farklı denemeler ve deneyimler kazanıyorum. bu türlü mesleğimi sürdürüyorum. Bana ‘yaşın ilerledi bırak’ diyenler oluyor fakat ben de ‘memlekete hizmet lazım’ diye yanıt veriyorum” diye konuştu.

Askerde okuma yazma öğrendiğini anlatan Ölmez, 36 yaşında ilkokul diploması aldığını ve her gün kitap, gazete okuduğunu da kelamlarına ekledi. Ağaç budaması ve yetiştirdiği fidanın satışından kazandıklarıyla 3 çocuğunu okutan Ölmez, severek yaptığı ağaç budama işini bırakmayı düşünmediğini söylemiş oldu. (DHA)