6 yaşındaki çocuğun istismarı davası başlıyor

bencede

New member
Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken kelamda dini nikahla 29 yaşındaki İstekli ile evlendirdiği, küçük kızın senelerca cinsel istismara maruz kalmasına göz yumduğu argümanları kamuoyunda infial yaratmıştı.

Olayın, mağdur H.K.G.’nin şikâyetiyle ortaya çıkmasının akabinde savcılık soruşturma başlatmış ve İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ise 22 yıl 6’şar ay mahpus cezası istemiyle dava açılmıştı. Aile Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın başvurusu daha sonrası baba Gümüşel ile İstekli, 15 Aralık 2022’de tutuklanmıştı.

‘SAĞLIĞI BOZULDU’ RAPORU

Bugün Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek birinci duruşmaya, tutuklu sanıklar İstekli ile Gümüşel’in Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılması bekleniyor. Bu ortada İsimli Tıp Kurumu’nun, olay niçiniyle mağdurenin ruh ve vücut sıhhatinin bozulduğuna dair raporunun da mahkemeye gönderildiği öğrenildi.

POLİS HAREKETE GEÇTİ

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında kızı H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği tezlerine ait iddianame kabul edildi. İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla mahpus cezası istendi.

H.K.G. ve Aile Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafınca tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı kabahatin vasıf ve mahiyeti, atılı cürmün katalog cürümlerden olması, eksper raporu, bu cürüm için maddede ön görülen alt ve üst sonları, bu niçinle oluşan kaçma kuşkusu ve mevcut kanıt durumu niçiniyle farklı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama buyruğu çıkartılmasına karar verdi.

sonucun akabinde harekete geçen polis grupları, evvel Kadir İstekli’yi Pendik’te gözaltına aldı. İstekli, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. ondan sonrasında ise baba Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı. Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel sıhhat denetiminin akabinde adliyeye sevk edildi. 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tabirleri ortaya çıktı. Mahkemede son kelamı sorulan Yusuf Ziya Gümüşel’in, “Yakalama sonucunı kabul etmiyorum. Mahkemeye dışarıdan müdahale üzerine verilen sonucun uygunsuz bir iş olduğuna itikat ediyorum. Evvel tutuklama sonucu verilmedi. sonrasındasında tutuklama sonucu verilmesinin niçinini anlayamadım. Ben rabbimden korkarım ölünce O’na hesap vereceğim. Sizde hesap vereceksiniz. Sizlerin verdiği sonucu bozacak Allah vardır” dediği öğrenildi.