3 litreden büyük alkollü içkiye satış yasağı

bencede

New member
Alkol ve Alkollü İçkilerin İç ve Dış Ticaretine Ait Adap ve Temeller Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Alkol ve Alkollü İçki Tesislerinin Haiz Olmaları Gereken Teknik Kurallar, Kurulmaları, İşletilmeleri ve Denetlenmelerine Ait Tarz ve Asıllar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlk düzenlemeye bakılırsa, eski yönetmelikte yer alan ilgili unsur, “Alkol yahut alkollü içki üretim müsaadesi sahibi firmaların şirket paylarının, üçüncü şahıslara devredilebilmesi Kurum müsaadesine tabidir. Bu maksatla yapılacak talep, devredecek için 5. hususun birinci fıkrasının (d) bendinde ve devralacak için 5 inci unsurun ilgili bentlerinde belirtilen bilgi ve evraklarla bir arada Kuruma intikal ettirilir. Talebin uygun görülmesi halinde üretim müsaadesi güncellenir” güncellenir biçiminde değiştirildi.

Değişiklikle evrelerin kurum müsaadesine tabi tutulduğu belirtiliyor. Ayrıyeten düzenlemede, şirket ana mukavelesinin talep edildiği ve ”devredecek firmadan” SGK ve vergi dairelerine muaccel yani ödenmesi gereken borcu olmamasını koşulunun koşulduğuna dikkat çekiliyor. Daha evvel yalnızca yeni ya da devralan firmadan bu bilgiler talep ediliyordu.

Bu hali ile vergi borcu olan firmaların yeni yeni firmalar kurarak eski vergi borcundan kurtularak bandrol alabilmesinin önüne geçilmeye çalışıldığı lisana getiriliyor.

Söz konusu düzenleme yayım tarihinden itibaren geçerli olacak.

ÇOK KÜÇÜK VE BÜYÜK AMBALAJLI İÇKİYE YASAK

Yapılan başka düzenlemeye göre ise 5 santilitreden küçük ambalaj hacmine sahip alkollü içkiler ile bira hariç 300 santilitreden büyük ambalaj hacmine sahip alkollü içkiler, bu hususun yayımı tarihini izleyen ikinci ayın sonundan itibaren üretilemeyecek ve ithal edilemeyecek. Bu eserler, bu hususun yayımı tarihini izleyen üçüncü ayın sonundan itibaren Alkollü İçki Dağıtım Yetki Evrakını haiz firmalar, dördüncü ayın sonundan itibaren toptan satıcılar, perakende satıcılar yahut açık alkollü içki satıcıları tarafınca iç piyasaya arz edilemeyecek.

Ayrıca, bira hariç olmak üzere, cam dışındaki ambalaja sahip alkollü içkiler, bu unsurun yayımı tarihini izleyen ikinci ayın sonundan itibaren üretilemeyecek ve ithal edilemeyecek. Bu eserler, bu hususun yayımı tarihini izleyen üçüncü ayın sonundan itibaren Alkollü İçki Dağıtım Yetki Dokümanını haiz firmalar, dördüncü ayın sonundan itibaren toptan satıcılar, perakende satıcılar yahut açık alkollü içki satıcıları tarafınca iç piyasaya arz edilemeyecek.

YETKİ EVRAKINA DÜZENLEME

Düzenlemeye nazaran, mühleti içerisinde dağıtım yetki dokümanını yenilemeyen firmaların evrak geçerlilik tarihinden itibaren en geç 3 ay ortasında başvurması halinde, 14. unsurun ikinci fıkrasında belirlenen dağıtım yetki evrakı bedeli, iki katı tahsil edilerek yenilenecek.

Bu müddet geçtikten daha sonraki müracaatlar yenileme kapsamında değerlendirilmeyecek.