29 yaşındayken Parkinson teşhisi almıştı: Dehşete kapıldım, alkolik oldum!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İkonik ‘Geleceğe Dönüş’ serisinde Dr. Emmett Brown’u canlandıran Christopher Lloyd ve Marty McFly’ı oynayan Michael J. Fox, sinemaların yayınlanmasından yaklaşık 40 yıl daha sonra, geçtiğimiz Kasım ayında New York Comic Con’da bir daha bir ortaya gelmişti. İkili, geçtiğimiz ay düzenlenen aktiflikte sevilen sinema serisi hakkında konuşup, esk günleri yad ederken; hayranları duygusal anlar hayatıştı.

1991 YILINDA PARKINSON TEŞHİSİ KONDU

1991 yılında, o sırada 29 yaşında olan Fox’a; motor fonksiyonları ve beden hareketlerini etkileyebilen, titremenin yanı sıra istikrar problemine da niye olabilen bir beyin bozukluğu olan Parkinson hastalığı teşhisi konmuştu. Ünlü ismin hayranları, Comic Con’da sahneye çıkarken Fox’un yürümekte kuvvetlik çektiği ve yavaş hareket ettiği için hastalığının belirtilerini açık bir biçimde görmüştü; lakin aktör pek sevinçli görünüyordu.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

New York Post’ta yer alan habere bakılırsa; Fox’un bir ‘ilham kaynağı’ olduğunu söyleyen Comic Con izleyicileri, Lloyd’un meslektaşının ayakta durmasına yardım ettiği ve ikilinin sahnede sarıldığı anlar karşısında duygulandıklarını toplumsal medya hesapları üzerinden paylaşmıştı.

Bir toplumsal medya kullanıcısı, “Yorumlardaki beşerler, Michael J. Fox hakkında ‘onu bu biçimde görmek epeyce üzücü’ diyor. Hâlâ hayatta bulunmasına, savaşmasına, mizahının bozulmamış bulunmasına ve öbür bir Comic Con’a gidebilmesine hayli sevindim. O hala burada olduğu sürece üzgün değilim” diye yazmıştı.

Bir başkası ise “1985’te gençlik senelerındaysanız, bu biçimde Michael J. Fox sizin adamınızdı. ‘Geleceğe Dönüş’teki Marty McFly, sinema tarihinin en havalı genciydi. Christopher Lloyd’a bu biçimde sarılışını izlemek hayli güzeldi” formunda Tweet atmıştı.

“İNSANLARA YARDIM EDECEK BİR SESİM VAR”

Aktör, Comic Con’da sıhhat durumundan ve en büyük Parkinson hastalığı vakfı olan Michael J. Fox Foundation’dan da özetlemek gerekirse bahsederek; “Bu neye sahip olduğumla ilgili değil, bana ne verdiğiyle ilgili. İnsanlara yardım edecek bir sesim var” demişti.

BELGESELİNDE ANLATTI

Tüm bunların akabinde yeni bir belgeselde Michael J. Fox, Parkinson hastalığından ve aldığı teşhisin yıkımıyla baş etmek için alkol kullandığını anlattı. Prömiyeri Sundance Sinema Şenliği’nde yapılan ‘Still: A Michael J. Fox Movie’, Hollywood yıldızının ömrünün ve mesleğinin izini sürüyor.

Fox, hastalığını öğrendikten daha sonra sinema ve TV projeleri çektiğini, Parkinson’un erken belirtilerini engellemeye yardımcı olmak için ‘şeker gibi’ dopamin hapları içtiğini deklare etti. Ayrıyeten sette, titremelerini gizlemek için her vakit sahne aksesuarlarını elinde tutmaya ihtimam gösterdiğini de söylemiş oldu.

“SAKLANMAK İÇİNDİ”

“Bu hapları almamın hiç bir niçini tedavi olmak, rahat hissetmek değildi, hapları ‘saklanmak’ için alıyordum” diyen ünlü isim, tabipler Parkinson’a karşı çabayı kazanmanın hiç bir yolu olmadığını söylemiş oldukten daha sonra dehşete kapıldığını itiraf etti:

Neler olduğunu bilmiyordum. Başıma ne geleceğini bilmiyordum. Pekala ya birkaç bardak alkol alabilseydim nasıl olurdu? bu biçimdelar muhakkak bir alkoliktim. Lakin 30 yıldır hiç içki içmedim.

“KENDİMDEN KAÇAMIYORDUM”

Fox, eşi aktris Tracy Pollan ve dört çocuğunun ayık kalması için kendisine ilham verdiğini; lakin alkolsüz geçirdiği birinci birkaç yılın çok sıkıntı olduğunu belirtti.

“Alkol beni ne kadar alçalttıysa, mahrumluk da o kadar alçaltacaktı. Artık kendimden kaçamıyordum” formunda konuşan ünlü isim, teşhisin birinci senelerında mümkün olduğunca epeyce çalışmaya ve seyahat etmeye çalıştığını söylemiş oldu ve ekledi:

Evde Parkinson hastası değilmişsiniz üzere davranamıyorsunuz zira Parkinson’la berabersiniz. Şayet dışarıdaysam, öteki beşerlerle uğraşıyorum ve onlar hasta olduğumu bilmiyorlar.

“EN MAKÛS ŞEY KISITLANMAK”

“Benim için en makus şey kısıtlanmaktır” sözlerini kullanan Fox, “En berbat şey hapsolmak ve bir çıkış yolu bulamamak. Birinci günlerde, ‘Bundan kurtulmanın bir yolu yok’ dediğim vakit içinder oldu” dedi.