Vatandaşlara değerli ikaz… AFAD birinci ayrıntıları deklare etti… Kızılay’dan davet… BOTAŞ gazı kesti

bencede

New member
Bakanlıktan yapılan açıklamada, sarsıntının birinci anından itibaren Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin olduğu irtibat kümesinin toplumsal medyadaki yardım daveti içeriklerini, kurumlara yazılan direkt bildiriler da dahil olmak üzere titizlikle topladığı kaydedildi.

Açıklamada, kelam konusu ayrıntıların süratle ilgili bölgedeki arama kurtarma takımlarına bildirildiği vurgulandı.

13 HESAP YÖNETİCİSİ BELİRLENDİ

Konuya ait Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Siber Kabahatlerle Uğraş Daire Başkanlığınca yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında, toplumsal medya platformları üzerinden yardım davetinde bulunan vatandaşlara ilişkin adres ve lokasyon ayrıntılarının acilen tespit edilerek ilgili ünitelerle uyum kurulduğu açıklandı.

Açıklamada ayrıyeten, zelzeleye ait toplumsal medya platformlarında, vatandaşlar üzerinde kaygı ve panik yaratmak emeliyle provokatif paylaşımlarda bulunduğu bedellendirilen 13 hesap yöneticisinin tespitinin yapıldığı ve ilgili ünitelere gönderildiği kaydedildi.

BOTAŞ DOĞAL GAZI KESTİ

BOTAŞ, Kahramanmaraş merkezli sarsıntı niçiniyle Kahramanmaraş-Gaziantep doğal gaz iletim çizgisinde oluşan hasar kararında Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş ve bu vilayetlere bağlı kimi ilçelerde doğal gaz akışının durdurulduğunu deklare etti.

KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI
Türk Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki sarsıntı daha sonrası, bölgeye birinci etap sevkiyat için ulusal kan stoklarının mevcut olduğunu lakin ilerleyen saatlerde olabilecek ilave muhtaçlıklar için, vatandaşları tüm Türkiye’de kan bağışına davet etti.

Kınık, toplumsal medya hesabından Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki zelzele daha sonrası kan stoklarına ait açıklamada bulundu.

Öte yandan zelzele bölgesinde olanlara da görselle nasıl davranmaları gerektiği tarafında paylaşımlar yapıldı: