Toyota’dan yerli üretim müjdesi! Avrupa’da bir birinci olacak!

bencede

New member
Türkiye’deki araba yatırımları tüm süratiyle devam ediyor. Hem Togg üzere yerli bir şirket, tıpkı vakitte bir hayli küresel marka, ülkemizde üretim ve montaj çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak kelam konusu üreticilerden biri olan Toyota, bu mevzuda değerli bir adım attı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota Avrupa operasyonunda şarj edilebilir araba ve batarya üreten birinci tesis oluyor. İşte ayrıntılar…

Türkiye’nin birinci şarj edilebilir hibrit arabası yeni Toyota C-HR, Sakarya’da üretilecek

İkinci jenerasyon yeni C-HR, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafınca Sakarya’da üretilecek. Hibrit ve şarj edilebilir versiyonlardan oluşan yeni C-HR Türkiye’de üretilen birinci şarj edilebilir hibrit araba olacak. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, sarj edilebilir C-HR’ı dünyada birinci defa Türkiye’deki fabrikasında üretecek ve Toyota’nın Avrupa’daki fabrikaları içinde şarj edilebilir araba üreten birinci fabrika olacak.

Sakarya’daki fabrika bir prensip daha konut sahipliği yapacak ve ayrıyeten Toyota Avrupa bölgesindeki birinci batarya üretim çizgisi da Sakarya’da kurulacak. Yeni C-HR’ın, Toyota’nın Avrupa’da 2025 yılına kadar 1,5 milyon adet araba satış maksadına kıymetli bir katkıda bulunması bekleniyor. bu biçimdelikle TMMT markanın Avrupa elektrifikasyon dönüşümünde de kritik rol oynayacak.

Yeni Toyota C-HR, şirketin karbon nötr taahhüdünü yansıtırken ağır rekabetin yaşandığı ve Avrupa’nın en büyük pazarı olan C-SUV segmentine farklı elektrifikasyon seçenekleri sunacak. Hibrit versiyonuna ek olarak yerli üretim batarya ile üretilen şarj edilebilir hibrit C-HR, Toyota’nın 2030’daki 100% elektrikli modeller maksadına kıymetli bir katkı sağlayacak.

Yeni Toyota C-HR, C-SUV segmentinde Toyota’nın yeni dizayn anlayışını da en çarpıcı biçimde yansıtacak. Bu proje ile Toyota Yeni Küresel Platform (TNGA2) üzerinde 5. Kuşak hibrit ve şarj edilebilir hibrit teknolojisine sahip yeni C-HR, dünyada birinci vakit içinderda Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de üretilecek.

Elektrifikasyon dönüşümünde stratejik bir adım

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’daki üretim tesislerinde şarj edilebilir hibrit araba üretmenin yanı sıra batarya üretim sınırı da kurulacak. Batarya üretim çizgisi, yıllık 75 bin adet batarya kapasitesi ile üretimi destekleyecek olup, alanında uzman 60 çalışan ek olarak istihdam edilecek.

Toyota Avrupa tertibinde bir birinci olan ve Toyota’nın elektrifikasyon dönüşümünde kritik rol oynayacak olan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye batarya üretim sınırı, bu alanda yetişmiş nitelikli iş gücü ve know-how ile öbür Toyota fabrikalarının elektrifikasyon dönüşümüne takviye vererek, Toyota Avrupa’nın gayelerine ulaşılmasında kıymetli bir katkı sağlayacak.

Yeni model ile ilgili olarak, üretim çizgisinin gereksinime uygun modernizasyonu ve modifikasyonu ile üretim çeşitliliği ve esnekliği sağlanarak, Toyota Avrupa operasyonunun sürdürülebilirliği manasında da stratejik bir adım atılmış olacak. Üretilecek yeni C-HR için gerçekleşen 317 milyon Euro’luk yatırım ile şirketin toplam yatırım fiyatı da 2,3 milyar Euro’ya ulaşacak.

Çevre Dostu Fabrika

Dünyaya ve beşere hürmet anlayışı doğrultusunda üretim faaliyetlerini sürdüren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, etrafa hassas prosedür ve teknolojilerle bölümdeki gelişmelere öncülük etmeye devam edecek. Proje ile birlikte kurulacak olan etraf dostu yeni teknoloji boya tesisi ile, Toyota Avrupa’nın 2030 nötr karbon gayelerine bir adım daha yaklaşılmış olacak.

“Sakarya fabrikası artık global bir aktör”

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Erdoğan Şahin, hususa ait yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu: ‘’Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin yüksek kaliteli araba üretim deneyiminin ve ileri mühendislik kabiliyetinin bir göstergesi olan bu projede üzerimize düşen misyonları, büyük bir özveri ile, planladığımız çerçevede hayata geçireceğiz. Bu proje Toyota’nın global gücünün bir kesimi olan Sakarya’daki üretim tesisimizin, küresel manada kıymetli aktörlerinden biri olduğunu bir sefer daha teyit etmektedir. Bu kıymetli gelişme, kuvvetli üretim kabiliyetimizle farklı beklentilere karşılık verebilecek nitelikte araçlar üretme manasında yüklendiğimiz sorumluluklar açısından bize duyulan itimadın yeni bir göstergesidir. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanları ve tedarikçileri ismine bu hoş haberi paylaşıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Daima birlikte tüm gücümüzle çalışarak, Sakarya’ya ve Türkiye iktisadına katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Toyota Motor Avrupa Üretimden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Marvin Cooke hususa ait yaptığı açıklamalarda şunları söylemiş oldu: Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ikinci kuşak C-HR’ı üretecek olmasından ve şarj edilebilir hibrit üretimiyle Avrupa’da bir birincisi gerçekleştirecek olmasından gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Toyota Otomotiv Sanayi çalışanlarının göstermiş oldukları performans ve özverili çalışmalarıyla bir evvel olduğu üzere yeni C-HR da büyük bir muvaffakiyet elde edecektir. Yanı sıra Avrupa’da birinci batarya üretimiyle Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Toyota Avrupa’nın elektrifikasyon planında değerli bir rol üstlenmiş olup bu bizim için stratejik bir dönüm noktasıdır.

Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek üretim hacmine sahip fabrikası pozisyonundaki Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2022 yılında ürettiği 220 bin aracın 185 binini 150’den çok ülkeye ihraç ederek ülke iktisadına katkı sağlamaya devam etti. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, bugüne kadar 3 milyon adetten çok üretim ve ortalama %85 oranında ihracat gerçekleştirdi. Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı pozisyonundaki şirketin üretim ve ihracat operasyonları Sakarya’daki tesislerinde 5500 çalışanı ile haftanın 6 günü 3 vardiya devam etmektedir.

Toyota, “Herkes için Mobilite” ve “Herkes için Mutluluk” misyonunu gerçekleştirmek için kapsayıcı ve sürdürülebilir faaliyetler hedefliyor. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunan Toyota, Avrupa genelindeki tüm faaliyetlerinde karbon nötrlüğü sağlamak için çalışıyor. Avrupa’da CO2 azaltımında önder pozisyonunda olan Toyota, 2035 yılına kadar hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli araçlarıyla müşterilerine geniş bir yelpazede eserler sunmaya devam edecek.