Suriyeli öğrencilerin çoğunlukta olduğu okullarda Türk öğrenciler onlara benzedi

bencede

New member
Gaziantep’te birfazlaca okulda öğrencilerin çoğunluğunun Suriyelilerden oluşması eğitimi felç etme noktasına getirdi. Hususla ilgili basın açıklaması yapan Türk Eğitim- Sen Gaziantep Şube Lideri Bekir Avan, “Sınıf mevcutlarının yüzde 50’si, yüzde 60’ı, yüzde 70’i ve yüzde 75’i Suriyeli öğrencilerden oluşan sınıflarda ise durum fazlaca daha vahimdir. Okul ziyaretlerimizde sınıf mevcudunun çoğunluğunun Suriyeli öğrencilerden oluştuğu sınıflarda bizim çocuklarımızın Suriyeli öğrencilerin davranışlarını göstermeye başladıklarını öğrendik. Bilhassa ortaokullarda Suriyeli öğrencilerle bizim çocuklarımız içinde kümeleşme, cepheleşme ve buna bağlı olarak da hengamelerin yaşandığı görülmektedir dedi.

Odatv’ye konuşan Bekir Avan, eğitimde yaşanan kahırların 2018-2019 eğitim-öğretim periyodunda Suriyeli öğrencilerin kaynaştırılması emeliyle karma sınıflara geçilmesiyle başladığını belirterek, “bu vakitte Suriyeli çocukların kaynaştırılması emeliyle karma sınıflara geçildi. Fakat pandemi niçiniyle uzaktan eğitim yapıldığı için bu sistem artık uygulanmaya başlandı. Yüz yüze eğitimle birlikte meseleler ortaya çıktı. Şu an Suriyeli öğrencilerin ağır olduğu okullarda önemli bir kaos var” diye konuştu.

TÜRK ÖĞRENCİLER SURİYELİLERE BENZEDİ

Bekir Avan, Suriyeli öğrencileri topluma entegre etmek için uygulanan bu sistemin Suriyeli öğrencilerin ağır olduğu yerlerde tam zıddı bir durum arz ettiğini vurgulayarak şöyleki konuştu:
Saha çalışması yaparak tespit ettiğimiz Suriyeli öğrencilerin ağır ve çoğunluk olduğu okullarda Türk öğrencilerin velileri eğitimde yaşanan ezalar niçiniyle çocuklarını öbür okullara kayıt yaptırdı. Bu okullarda kalan Türk öğrenciler de konuşmalarıyla ve davranışlarıyla Suriyeli öğrenciler üzere hareket etmeye başladı. Karma sınıfla amaçlananın tam aykırısı durum yaşanıyor” diye tabir etti.

ŞAHİNBEY’DE YOĞUNLUK VAR

Bekir Avan Suriye öğrencilerin ağır olduğu okulları şu biçimde deklare etti:
“Bazı okullardaki Suriyeli öğrenci sayısı ise çok fazladır. Toplam öğrencilerinin yüzde 75’inden çoksı Suriyeli olan okullar bulunmaktadır. Okullardaki Suriyeli öğrenci sayılarının bu derece yüksek olması sınıf mevcutlarını da arttırmıştır. Şahinbey ilçemizdeki Cumhuriyet İlkokulu’nda sınıflardaki 42 öğrencinin 34’ü, Özel Yönetim İlkokulu’nda 44 öğrencinin 32’si, Feridun Oral Aykanat Ortaokulu’nda 33 öğrencinin 26’sı Suriyeli öğrencilerden oluşmaktadır.”

KİLİS 70. SIRAYA DÜŞTÜ
Kilis’teki durum ise daha vahim boyutta. Kilis’te 60 bin öğrenciden 23 bini Suriyelilerden oluşuyor. Bu durumun kentin eğitim notunu önemli biçimde düşürdüğünü belirten Türk Eğitim Sen Kilis Vilayet Temsilcisi Osman Boybeyi, “Evvelden üniversite imtihanlarında Kilis dereceye giriyordu. Şu an 70. sırada. Biroldukça ilkokul ve ortaokulda Suriyeli öğrenciler çoğunlukta. Bu durumdan dolayı öğretmenler ders anlatmakta epey zorlanıyor. Zira bu çocukların birçoğu Türkçeyi epeyce düzgün bilmiyor. Öğretmenler de dersi Türk çocuklarına nazaran değil, onların anlayabileceği biçimde daha yüzeysel anlatmak durumunda kalıyor. Bu da öğrencilerin eğitimini fazlaca olumsuz etkiliyor” diye kaydetti.

Pak Gök