Sinan Ateş cinayetindeki kuşkulu Tolga Demirbaş, eski MİT’çi’den yardım istedi

bencede

New member
Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında tutuklanan kritik isimlerden birisi olan Tolgahan Demirbaş’ın eski MİT mensubu olduğu tabir edilen Çağlar Güçlü’den Sinan Ateş’in telefon numarası üzerinden gittiği yerleri öğrenmek için yardım istediği öğrenildi. Cumhuriyet gazetesi müellifi Barış Terkoğlu bugünkü yazısında Çağlar Güçlü’nün Tolgahan Demirbaş’ın isteğini yerine getirerek telefon numarası üzerinden gittiği adresleri bulup, verdiğini yazdı.

İşte o yazı:

Önce bir kafeden kelam edeyim: Marco Pascha. Kafe Kayseri merkezli. Ankara’daki şubeleriyle büyümüş. Sahibi olan Aytaç Ataç ise 11 yıldır buranın başında. Ataç’ın, Ankara Gölbaşı’nda şirketi Selçuklu AŞ. ismine kayıtlı, 74 dönümlük bir yeri var. Gözlerden uzak bir çiftliği bulunuyor.

Aytaç Ataç, Sinan Ateş cinayetinde gözaltına alındığında, kimse neler olduğunu anlamadı. Ta ki 23 Ocak’ta Emniyet’te verdiği söze kadar…

Anlattığına nazaran Tolgahan Demirbaş ile 8 yıldır arkadaştı. Ataç, “Tolgahan Demirbaş’ı eski İdeal Ocakları lider yardımcısı olarak bilirim” diye anlatıyor. Demirbaş, Ataç’ın kafesine nargileye geliyor, çiftliği, sahibi Aytaç Ataç olmadan da kullanıyor.

Sinan Ateş’in katledildiği 30 Aralık günü, cinayetten 2.5 saat evvel, saat 11 civarında, Demirbaş, Ataç’ı aradı. “Bugün çiftliğe gidecek misin” diye sordu. Ataç, “Gitmeyeceğim” dedi.

Ataç, atakla ilgisi olmadığını, cinayeti toplumsal medyadan öğrendiğini tez ediyor. Cinayet daha sonrasında Ataç ile Demirbaş içinde bir konuşma olmuş. Ataç, Demirbaş’ı arayarak Sinan Ateş’e saldırıyı sormuş. Demirbaş, bilgisi olmadığını söyleyerek kapatmış. Birkaç gün daha sonra da tıpkı diyalog geçmiş. Pekala sahiden o denli miydi?

Yanıtı için, size tutuklanan bir diğer isimden, Çağlar Zorlu’dan bahsedeyim. Diyeceksiniz ki Çağlar Kuvvetli, Aytaç Ataç, Tolgahan Demirbaş içinde nasıl bir ilgi var?

Ataç, Çağlar Zorlu’yu nasıl tanıdığını polise şu biçimde anlattı:

“Çağlar Zorlu’yu, 2-3 yıl kadar evvel, Kayseri’den bir arkadaşım vasıtasıyla tanıdım. Çağlar’ı bana tanıştıran arkadaşım, MİT’te memur olarak bakılırsav yaptığını söylemişti. çabucak sonrasında Çağlar’ın Kömür İşletmeleri’nde çalıştığını öğrendim. 2022 yılının ocak yahut şubat ayında, kafeme müşteri olarak geldiklerinde, birebir masada oturduğumuz için tanıştırdım.”

Bu üç kişinin tanışıklığının, Sinan Ateş cinayetiyle ne ilgisi var? Bunu da Ataç kendisi söylesin:

“2022 yılının mart ayında, Tolgahan ve Çağlar yanımda oturduklarında, Tolgahan, Çağlar’a, ‘bir adres bulmamız lazım, yardımcı olabilir misin’ dedi. Çağlar da ‘yardımcı olabilirim’ dedi.”

Kimin adresini istemiş olduğunu kestirim ediyorsanız, hakikat bildiniz. Ataç kendisi söylesin: “Çağlar sonrasındasında kafeye geldiğinde, Tolgahan’ın kendisinden istemiş olduğu adresin, Sinan Ateş’in adresi olduğunu bana söylemiş oldu.”

Sanırım anlaşıldı. Polisin ve savcılığın elindeki bilgiye bakılırsa, Dava Ocakları Yöneticisi Tolgahan Demirbaş, cinayetten 9 ay evvel, Sinan Ateş’in peşindeydi. Devletin imkânlarıyla takip etmeye çalışıyordu. Çağlar Zorlu’dan yardım istedi. O da etti.

‘ESKİ MİT ÇALIŞANI OLDUĞU İÇİN’
Ataç, 23 Ocak’ta sevk edildiği savcılıkta, daha kritik bir ayrıntıyı itiraf etti:

“Çağlar, bana, ‘Abi bunlar benden pozisyon istiyorlar, bir arkadaşın (Sinan Ateş) kulağını çekeceklermiş, yardım istiyorlar’ dedi.”

Ataç’ın anlattığına bakılırsa, Tolgahan Demirbaş, Çağlar Zorlu’ya, Sinan Ateş’in telefonunu göndermişti. Cep telefonu sinyallerinin verdiği pozisyon detaylarınden takip edeceklerdi. Pekala, niye Çağlar Zorlu’dan istediler? Avukatı, mahkemede şöyleki deklare etti: “Müvekkilim eski bir MİT çalışanı olduğu için bu biçimde bir talepte bulunuyorlar, açıkçası bunu kullanmak için yardım istiyorlar.”

Peki verdi mi? Şiddetli, pozisyon ayrıntılarını vermiş. Fakat kendisinin anlattığına bakılırsa, Sinan Ateş’in öldürüleceğini bilmiyormuş, hatta numaranın onun olduğunu bile bilmiyormuş, pozisyon ayrıntılarını de uyduruyormuş.”

‘HEPSİNİ SİL’ UYARISI
Bir telefon konuşması da Ataç ile Kuvvetli içinde oldu. Şiddetli şöyleki anlattı:

“Olayın olduğu gün, Aytaç Beyefendi beni saat 13.30-14.00 sıralarında telefonla aradı. ‘Sinan Ateş öldürüldü, sana bir şeyler sorulmuştu ya, onların hepsini sil’ dedi.”

Zorlu’nun sözü gösteriyor ki, cinayetin çabucak akabinde Ataç, Demirbaş ile Güçlü içindeki bildirileri, yani cinayet kanıtlarını ortadan kaldırmak istemiş. Aytaç Ataç ise aradığını kabul ediyor. Fakat “Sil” söylemiş olduğini kabul etmiyor: “Tolgahan ile görüşmelerini bildiğim için dikkat et’ dedim”.