Kimyasal atıkları toprağa boşalttılar… 73 milyon ceza kesildi

bencede

New member
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Etraf Kontrolü Daire Lideri Barış Ecevit Akgün, merkez Selçuklu ilçesi Dokuz Mahallesi’nde atıkların bırakıldığı alanlarda inceleme yaptı.

Plastik tankların toplandığı yerdeki çalışmaları inceleyen Akgün, gazetecilere, ihbar üzerine bölgeye grupların sevk edildiğini ve Bakanlığa bağlı ünitelerce gerekli numunelerin alındığını söylemiş oldu.

Akgün, numunelerde petrol ve yağ atıkları ile amonyum hidroksit ile sodyum sülfat tespit edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Şahıslar hakkında kişi başı üst sondan 12 milyon lira, atıkları verdiği tespit edilen işletmeye ise 36 milyon lira olmak üzere toplam 73 milyon lira civarında idari para cezası uygulayacağız. Bu atıkları döken şahıslar hakkında da Türk Ceza Kanunu’nun ‘Çevreyi Taammüden Kirletmek’ cürmünden gerekli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunacağız. Bu ceza, etraf kanununda verilen üst huduttaki cezalardan birisi. ötürüsıyla rekor etraf cezası denilebilir.”

Sahadaki atıkların kaldırılarak lisanslı bertaraf tesislerine gönderilmesi için paklık çalışmalarını başlattıklarını lisana getiren Akgün, “Sanayicilerimizin, bu cins cezalarla karşılaşmaması ve daha yaşanabilir kentler ve daha pak bir dünya bırakmak için atıkların idaresi konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

Akgün, vatandaşlardan, etraf kirliliğiyle ilgili şahit oldukları olayları Bakanlığın ALO 181 ihbar çizgisine iletmelerini beklediklerini de kelamlarına ekledi.