IONIQ 6’nın menzili Hyundai’yi bile şaşırttı!

bencede

New member
Elektrikli otomobiller ömrümüze her geçen gün daha fazla dahil oluyor. Şirketler yavaş yavaş model gamlarında daha fazla elektrikli model yer vermeye başladı. Bu markalardan bir tanesi de Hyundai. IONIQ ismi altında yeni elektrikli modellerini ortaya koyan şirket, ortaya koyduğu menzillerle de dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Hyundai IONIQ 6, Lucid Air’ı yakaladı

Hyundai, yeni IONIQ 6 modeli için EPA tarafınca hesaplanan yeni menzil ve güç tüketimi oranlarını paylaştı. Yapılan açıklamaya göre elektrikli model 581 kilometre menzile sahip. Başka yandan modelin güç tüketim pahası ise 150 Wh/km olarak belirtiliyor. Bu sayılar evvelinde varsayım edilen 547 kilometre olarak iddia edilen menzilin bile üzerinde bir verimlilik sunuyor.

Hyundai, IONIQ 6 modelini farklı versiyonlarla sunuyor. Buna göre elektrikli araba, dört tekerlekten çekiş yahut arttan itişli versiyonlar dahil olmak üzere sunulan farklı özellikler ile değişen menziller sunuyor. Modelin en verimli versiyonu, 18 inçlik daha küçük jantlara, geriden itişe ve düşük ağırlık için daha sıradan standart donanıma sahip.

Aracın dört tekerden çekişli versiyonu ise ön kısma eklenen ekstra elektrik motorunun getirdiği fazladan tartı ile yüzde 12’lik bir menzil düşüşü yaşıyor. Üst versiyonlarda ise eklenen donanım ve daha büyük jantlarla bir arada menzil 434 kilometreye kadar düşüyor. Lakin bu sayıların bile etkileyici olduğunu belirtelim.

• IONIQ 6 SE RWD Long Range (18 inç jant): 581 kilometre menzil – 150 Wh/km tüketim
  • IONIQ 6 SE AWD Long Range (18 inç jant): 508 kilometre menzil – 173 Wh/km tüketim
  • IONIQ 6 SEL RWD (20 inç jant) : 491 kilometre – 179 Wh/km tüketim
  • IONIQ 6 SEL AWD (20 inç jant): 434 kilometre – 203 Wh/km tüketim
  • IONIQ 6 Limited RWD (20 inç jant): 491 kilometre – 179 Wh/km tüketim
  • IONIQ 6 Limited AWD (20 inç jant): 434 kilometre – 203 Wh/km tüketim
Hyundai IONIQ 6 sahip olduğu bu bedeller ile piyasadaki en verimli elektrikli modeller içinde. Güney Koreli modelin elektrikli modeli sunduğu verimlilik pahası ile şu anda Lucid Air modellerini yakalamış durumda. Elektrikli arabanın 0.22 cd’lik sürtünme katsayısı da bu verimlilikte pek büyük kıymet taşıyor.

Yeni elektrikli araba WLPT döngüsüne nazaran ise 614 kilometrelik bir menzile sahip. Pekala siz Hyundai IONIQ 6 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.