İnsülin direnci nedir?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
hem de metabolik sendrom olarak bilinen insülin direnci, insan bedeninin kaslarında, yağında ve karaciğerde bulunan hücrelerin insüline hakikat biçimde reaksiyon vermediği ve bu niçinle güç için kandaki glukozu kullanamadığı durumdur.

Pankreas, kanda artan glukoz düzeylerini telafi etmek ve hücrelerde oluşan direnci kırmak için daima daha fazla insülin üretir. Bu da vakit içinde kan şekeri düzeyinin yükselmesine yol açar.

Ortalamada her üç beşerden birisini etkilediği görülen insülin direnci sendromu obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve tip 2 diyabet üzere tıbbi sıkıntılara yol açabilir.

niçinleri

İnsülin Direncinin niçinleri ve Risk Faktörleri

Ailelerinde insülin direnci yahut tip 2 diyabet hastası olan bireylerin genetik faktörler niçiniyle insülin direnci geliştirmesi ihtimali daha yüksektir.

tıpkı vakitte antrenmandan uzak, hareketsiz bir ömür şekli ve fazla kalori içeren diyetle beslenme üzere çevresel faktörler de insülin direncinin gelişmenine katkıda bulunmaktadır. Kas, yağ ve karaciğer dokuları insülin direncinden en hayli etkilenen dokulardır. İnsülin direnci riskini daha artıran faktörler içinde

Bu durumu daha mümkün hale getirebilecek şeyler şunları içerir:

Bilhassa karın bölgesinde yağlanma formunda görülmesi,
Obezite,
Faal olmayan hayat stili,
Karbonhidrat yüklü diyet,
Gestasyonel diyabet,
Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığı ve polikistik over sendromu üzere sıhhat şartları,
Ailede diyabet geçmişi,
Sigara içme,
Etnik köken,
İleri yaş, bilhassa 45 yaş daha sonrası,
Cushing Sendromu ve akromegali üzere hormonal bozukluklar,
Steroidler, antipsikotikler ve HIV ilaçları üzere ilaçlar,
Uyku apnesi üzere uyku meseleleri.
Belirtiler

İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

Bireyler, insülin direnci gösterirken ekseriyetle açıktan fark edebilecekleri semptom ya da belirtilere sahip değillerdir. İnsülin direncini saptamak için kan şekeri düzeylerini denetim eden bir kan testi yaptırmak gereklidir.

bir daha gibisi biçimde insülin direnci sendromunun bir kesimi olan yüksek tansiyon, düşük “iyi” kolesterol düzeyleri ve yüksek trigliseritler üzere öbür şartların denetim edilmesi için de bir ekip testlerin yapılması ve sonuçların tıp uzmanları tarafınca incelenmesi gereklidir.

Olağan kurallar altında insülin direnci teşhisi konulması için içinde aşağıdaki unsurların en az üç adedinin görülmesi gereklidir.

Erkeklerde 95 cm ve bayanlarda 80 bel etrafı,
130/80 yahut daha üstünde tansiyon pahaları,
100 mg / dL üzerinde bir açlık glukoz / şeker seviyesi
150 mg / dL üzerinde bir açlık trigliserit düzeyi
Erkeklerde 40 mg / dL, bayanlarda 50 mg / dL altında HDL kolesterol seviyesi
Ciltte lekelenmeler ve akantozis nigrikans ismi verilen koyu, kadifemsi cilt lekeleri.
Teşhis şekilleri

İnsülin Direnci Nasıl Teşhis Edilir?
Hekim bireyde insülin direncinin varlığını teşhis etmek için evvela bireyin ailesinin tıbbi geçmişini sorgulayacaktır.aynı vakitte bireyi tartacak, uzunluğunu ölçecek ve beden kitle indeksi kıymetini belirleyecektir. Akabinde tansiyonunu denetim edecektir.

Bu ölçümler kararında, bireyin insülin direnci için potansiyel taşıması durumunda kan testleri yapılacaktır. Bu kan testlerin içinde açlık plazma glukoz testi, oral glukoz tolerans testi ve hemoglobin A1c testi bulunur.

Açlık plazma glukoz testi en az 8 saat boyunca bir şey yememek gereklidir. Bu sekiz saatin akabinde kan şekeri bedelleri ölçülür.

Oral glukoz tolerans testi açlık glukoz testinden daha sonra gerçekleştirilir. Açlık glukoz testinin akabinde şekerli bir çözelti içilir ve iki saat daha sonrasında bu kan testi yapılır.

Hemoglobin A1c testi son 2-3 aydaki ortalama kan şekeri seviyesini gösterir. Bu seviyenin bedeli hekimler tarafınca prediyabet yahut diyabet teşhisinin konulması için kullanılır.

Bu bununla birlikte diyabet var ise denetim altında olup olmadığını görmede yardımcı olur. Bu testin sonuçlarını doğrulamak için tekrar test yapılması gerekebilir.

İnsülin Direnci Nasıl Tip 2 Diyabet Haline İlerler?

Şayet beden hücrelerinde insülin direnci var ise pankreas bunu telafi etmek için ekstra insülin üretmeye başlar. Bu reaksiyon süreksiz bir süre için tesirli olur ve hücreler tekrar kan şekeri ile beslenmeye başlar ve kan şekeri düzeyleri olağan kalır.

Fakat vakit ortasında pankreas bu duruma ayak uyduramaz. Şayet diyet ve antrenman formunda değişiklik yapılmazsa kan şekeri düzeyleri prediyabet olana kadar yükselir. Hekimler prediyabet için kan testi neticelerinda şu pahaları ararlar:

Açlık plazma glukoz testi: 100-125 mg / dL
Oral glukoz tolerans testi: 140-199 mg / dL
Hemoglobin A1c testi: % 5, 7 ila % 6, 4 arası
Şayet birey prediyabet kademesini uygun bir biçimde denetim edemezse, test sonuçları aşağıdaki kıymetlere ulaştığında Diyabet 2 tanısı temalır:

Açlık plazma glukoz testi: 125 mg / dL üzeri
Oral glukoz tolerans testi: 200 mg / dL üzeri
Hemoglobin A1c testi: % 6, 5 üzeri