Hicaz demiryolundaki Musevilerin sırrı

bencede

New member
Hicaz Demiryolu aslına bakarsan başlı başına bir özel haberdir.

Bu demiryolu 1900 yılında II. Abdülhamid buyruğu ile ŞAM ile MEDİNE içinde inşasına başlanan 1332 kilometrelik sınırın 1908 yılına kadar tamamlanması ile gerçekleştirilmiş olan bir sınırdır.

Bu sınır her ne kadar Türk askerlerinin HAC vecibelerini yerine getirmek ismine inşa edildiyse de ALMAN ordusu ile işbirliği ortasında olan Osmanlı Devleti’nin İngiltere’ye karşı Güney’e asker ve askeri gereç taşımak amacı ile inşa edildiği de kimsenin gözünden kaçmamaktaydı. Bu demiryolunun inşasının engellenmesi için başta İngiltere ellerinden geleni yapmaktaydılar.

Bugünkü İsrail Devletinin bulunduğu topraklar üzerinde inşa edilen bu demiryolu çizgisi Şam’dan Medine’ye inşaatı esnasında Türk ve lokal çalışanlar ile Alman mühendisler de yer almıştı.

Bu Alman Mühendislerden biri de BARUCH KATINKA.

Baruch Katinka 1887 yılında Polonya’nın Bialystock kentinde Yahudi bir anne baba olan Shmuel Menashe ve Loya Katinka’nın çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendisi mühendislik okudu ve ailesi 1908 yılında Eerts İsrael’e göç ettiler. Olağan kendisi de. Baruch Katinka İsrail topraklarında SHEMEN sanayi şirketinde mesleğini ifa etti. Bu şirketin hala ürettikleri en yaygın eseri SHEMEN Traş sabunudur. Merhum babam da ben de hala bu traş sabununu kullanıyorum. Doğal ki bu bilginin haber ile pek ilgisi yok.

Lakin Baruch Katinta hakkındaki bilgilerde Türkçe konuştuğu ve Osmanlı ordusunda nazaranv yaptığıancak ailenin geçimini sağlayabilecek tek erkek evlat olduğu için askerlikten muaf tutuldu lakin kendi isteği ile Katinka Osmanlı Ordusunun Demiryolu şirketinde çalışmaya başladı ve mühendis olaak Hicaz demiryolu inşaatında misyon yaptı.

Pekala, haberimizin özelliği nedir?

O senelerda bu bölgede Osmanlı askerleri çoklukla Kineret gölü etrafındaki üslerinde faaliyet gösteren Pilotlar ile birebir sebeple bu bölgede bulunan 340 kişilik Alman Pilotları da bulunmaktaydı. Bu pilotların nazaranvi ise aslında Süveyş kanalındaki İngiliz ve Fransızların faaliyetlerini resimlemek isteyen Alman istihbarat nazaranvlileri idi.

Baruch Katinka Osmanlı ordusunda Mühendis / Hicaz Tren Yolu

Tren yolu inşaatı devam etmekteydi fakat sözkonusu tren’in hızı yalnızca saatte 16 kilometre idi. Ve bu hız Kineret Gölü etrafıknaki Türk ve Alman Pilotlarının hafta sonu tatillerinde cümbüş için HAYFA kentine gidip gelmeleri için çok yavaş bir hız idi.

Tren vagonu ve üstündeki Alman ve Türk pilotları

Baruch Katinka’nın mühendislik dehası Pilot dostlarına daha hızlı bir araç temin etmek için faaliyete geçti. Ve Katinka eski bir uçak motorunu bir Vagon’un üzerine monte ederek Pervanesi ile de saatte 10 km hız yapar hale getiridi ve Pilotların birebir gece HAYFA’daki cümbüş yerlerine gidip gelmelerine yetti de arttı bile.

Olayın hareket yeri ise Kineret Gölü etrafındaki TSEMAH hicaz treni istasyonu idi.

Olay burada bitmiyor yalnızca başlıyor.

Mühendis Didi Ziv tarafınca aslında uygun olarak bir daha üretilen uçak motorlu vagon kendi istasyonu olan Tsemah istasyonunda Nisan 2022

Kelam konusu vagonun bir daha inşasının kahramanları Profesör Didi Lynn ve Kineret Yüksek Okul Genel Müdür Yardımcısı Ziv Ofir.

İki hafta evvel o bölgedeki bir yüksek okul öğretmeni olan Prof. Didi Lynn beni aradı ve Mühendis Katinka’nın uçak motoru ve pervanesi ile yapmış olduğu ve saatte 10 km kız yapan vagonun birebiri benzerini inşa ettiklerini ve TSEMAH tren istasyonunda bir merasim ile açacaklarını bildirdi. Beni de bu açılışa davet etti. Ne yazık ki rahatsızlık sebebi ile gidemedim. Fakat sağolsun açılış fotoğrafları hatta görüntüsünü tarafıma iletti. Ben de sizlerle paylaşmayı uygun buldum. Eh işin ortasında Türk ve İsrail sözcükleri var ise benim de ilgi alanıma olağan bir biçimde giriyor bu haberler.

Rafael Sadi