Dünya kalp gününe kalbinize âlâ bakarak girin! İşte kalbin saat üzere çalışmasını sağlayan 5 mucizevi besin

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Kalp hastalığı, dünya çapındaki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Diyet kalp sıhhatinde değerli bir rol oynar ve kalp hastalığı riskinizi etkileyebilir. Aslında, muhakkak besinler, tümü kalp hastalığı için risk faktörleri olan kan basıncını, trigliseritleri, kolesterol düzeylerini ve iltihabı etkileyebilir.

İşte kalp sıhhatinizi en üst seviyeye çıkarmak için yemeniz gereken 5 yiyecek.


1. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Ispanak, lahana ve karalahana üzere yeşil yapraklı sebzeler, vitamin, mineral ve antioksidan zenginliği ile bilinir. Özellikle, arterlerinizi muhafazaya ve uygun kan pıhtılaşmasını desteklemeye yardımcı olan mükemmel bir K vitamini deposudurlar. Ayrıca, kan basıncını düşürdüğü, arteriyel sertliği azalttığı ve kan damarlarını kaplayan hücrelerin fonksiyonunu güzelleştirdiği gösterilen diyet nitratlarında da yüksektir. Bazı araştırmalar, yapraklı yeşil sebzelerin alımını artırmak ile daha düşük kalp hastalığı riski içinde bir irtibat bulmuştur. Sekiz çalışmanın bir tahlili, yeşil yapraklı sebze alımının artmasının kalp hastalığı insidansının %16’ya kadar daha düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu buldu. 29.689 bayanda yapılan bir öbür çalışma, yüksek yapraklı yeşil sebzelerin alımının değerli ölçüde daha düşük koroner kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.
2. TAM TAHILLAR


Rafine karbonhidratlar koroner kalp hastalığı riskini artırır. Aksine, tam tahıllar hamidir. Bu besinlerden günde 1 yahut 2 porsiyon fazladan almak, riski yaklaşık %10 ila %20 oranında artırır yahut azaltır. Birden çok çalışma, diyetinize daha fazla tam tahıl dahil etmenin kalp sıhhatinize yarar sağlayabileceğini bulmuştur. 45 çalışmanın bir tahlili, günde üç porsiyon daha fazla tam tahıl yemenin kalp hastalığı riskini %22 oranında azalttığı kararına varmıştır.

Tam tahılların yaygın tipleri şunları içerir:

  • tam buğday
  • Esmer pirinç
  • yulaf
  • Çavdar
  • arpa
  • karabuğday
  • Kinoa
3. AVOKADO

Avokado, düşük kolesterol düzeyleri ve daha düşük kalp hastalığı riski ile irtibatlı, eksiksiz bir kalp-sağlıklı tekli doymamış yağ deposudur. Bir çalışma, günde bir avokado tüketen test kümelerinden biri ile çok kilolu ve obezitesi olan 45 bireyde üç kolesterol düşürücü diyetin tesirlerine baktı. Avokado kümesi, kalp hastalığı riskini kıymetli ölçüde artırdığına inanılan küçük, ağır LDL (kötü) kolesterolün daha düşük düzeyleri de dahil olmak üzere LDL (kötü) kolesterolde düşüş yaşadı. Avokado ayrıyeten kalp sıhhati için gerekli olan bir besin hususu olan potasyum açısından da zengindir. Aslında, yalnızca bir avokado, 975 miligram potasyum yahut bir günde gereksiniminiz olan ölçünün yaklaşık %28’ini sağlar.


4. CEVİZ

Ceviz, magnezyum, bakır ve manganez üzere kusursuz bir lif ve mikro besin deposudur. Araştırmalar, diyetinize birkaç porsiyon ceviz eklemenin kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine ait deliller, birtakım ağaç yemişleri, bilhassa cevizler için kuvvetlidür. 2009 yılında 365 iştirakçiyle yapılan bir araştırma, cevizle desteklenen diyetlerin LDL (kötü) ve toplam kolesterolde daha fazla düşüşe yol açtığını gösterdi.


5. BİTTER ÇİKOLATA

Bitter çikolata, kalp sıhhatini artırmaya yardımcı olabilecek flavonoidler üzere antioksidanlar açısından zengindir. Yapılan çalışmalara nazaran çikolata yemek daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir. Ölçülü çikolata (haftada 6 porsiyondan az) tüketmek koroner kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinizi azaltabilir.