Dolandırıcıların yeni oyunu ortaya çıktı: ‘Yorum’ vurgunu

bencede

New member
Yeni bir “saadet zinciri” metodu daha ortaya çıktı. Kalabalık ortamları seçen sahtekârlar ‘yüksek kâr vaadiyle’ biroldukça kişiyi dolandırdı.

Türkiye Gazetesinin haberine göre, Kuaför, hoşluk merkezleri, hastane üzere yerlerde manzaralı konuşma yapan şüpheliler “Bu ay 40 bin lira kazandık. En kısa yoldan, en süratli para bu sistemle kazanılıyor” üzere cümlelerle dikkat çekip biroldukca kişiyi ağına düşürdü. Çete üyeleri “Online alışveriş sitelerindeki eserlere olumlu yorum yapıp para kazanacaksınız” vaadiyle dolandırdı. Zincire girenler, sisteme yatırdıkları paraları tekrar geri alamadı.

Tuzağa düşen vatandaşlardan Züleyha İ. “Yalova’da hoşluk merkezi işletiyorum. bir müddetdir dükkânıma gelen bir kişi, telefonda yüksek sesle konuşarak ne kadar epey para kazandığından bahsediyordu. bu biçimdelikle hem benim tıpkı vakitte müşterilerimin dikkatini çekmeyi başardı. Kendisiyle konuştuk, bir sistemden bahsetti. Online ticaret sitelerindeki eserlere yapılan yorum başına para verildiğini belirtti. Üyelik için ise belirli bir fiyat ödememiz gerektiğini aktardı. Ayrıyeten üye yaptığımız şahıslardan de para kazanacağımız söylemiş oldu. Sisteme girdik, bizi 150 kişinin olduğu WhatsApp kümesine dâhil etti. Buradan atılan ilişkilere tıklayıp alışveriş yapmış üzere yorumlar yazmaya başladık. Her gün çeşitli bakılırsavler veriliyordu. Biz yorum yaptıkça sistemde paramız birikiyordu. Ben 16 bin dolar (300 bin TL) yatırmıştım. Param 32 bin dolara (600 bin TL) kadar çıktı. Bu parayı çekmek istedim lakin sistem patladı” diye konuştu.

YURT DIŞI KONTAKLARI VAR

Sistemde bir diğer formülün daha olduğunu aktaran Züleyha İ. “Burada ise yorum haricinde ‘ekstra bonus’ ismi altında farklı bir kar tekniği olduğu söylendi. Belirli bir ölçü para yatırıldığında aylık yüzde 30-40 yarar vaat edildi. Sistemi yönetenler bu paraları ticarette kullandıklarını argüman ediyordu. Merkezleri Güneydoğu’da. Zanlılar yurt dışı ile kontaklı. WhatsApp kümesindeki 150 kişi de mağdur. İçlerinde çocuğunun servis parasını yatıran da, kanser hastası da, emekli de var. Biz bir yanılgı yaptık diğerleri yapmasın” diye ikazda bulundu.