Dijital Ürün Dünyasına Geçiş | Nesnelerin İnterneti ve Endüstri 4.0 için Festo’dan Anahtar Teslim Çözümler

Adanali

Member
HoloLens, cep telefonları, 3D yazdırma veya akıllı gözlükler… 30 yıl önce gişe rekorları kıran “Geleceğe Dönüş” filminde insanların yoğun ilgisini çeken aygıtlar şimdi birer gerçeğe dönüştü. Tümüyle dijitalleşme sayesinde. Endüstri 4.0, modern çalışma dünyasını otomatikleştiriyor, makine ve sistem üretim sektörünün yeni hedeflere ulaşmasına yardımcı oluyor. Festo’nun hangi akıllı ürün ve çözümleri bu yeni dünyaya geçişi destekliyor?

Festo Dijital İşler Yetkili Uzmanı Dr Michael Hoffmeister, “Müşterilerimizi değer zincirinin her adımında dijital çözümlerle destekliyor ve böylece aynı zamanda bireysel dijital müşteri gezileri boyunca onlara rehberlik yapıyoruz,” diyor. Festo, müşterileri için uyumlu bir yazılım altyapısı sağlıyor ve böylece müşterilerinin proses maliyetlerini düşürüyor.


Dr Michael Hoffmeister
Yazılım Tasarımında Öncü
Bu akıllı, çok amaçlı yazılım çözümlerinin örnekleri şunlardır: Eksen sistemlerinin hızlı tasarım ve siparişi için Online Handling Kılavuzu, bireysel komponentleri pnömatik modüller halinde birleştirmek için çevrim-içi Festo Tasarım Aracı 3D, her bir komponentin açıkça tanımlanması ve dijital çift olarak kullanımı için ürün anahtarı ve Festo Hareket Terminali gibi uygulama-tabanlı ürünler.

FluidDraw 365, tasarımcıların hızlı ve kolay bir şekilde standartlara uygun makineleri ve tesisatları belgelemek için devre şemalarını daha güvenli ve daha verimli şekilde oluşturmasını mümkün kılar. Kullanıcılar, yıllık üyelikle güncellenmiş sürüme Festo Uygulama Dünyası’ndan daima ulaşabilirler.

Tek bir tuşa basarak bulutta durum izleme

Festo, CPX-IoT ağ geçidi ile, makine ve sistem yapımcılarının ve son müşterilerin kendi ekipman verimliliklerini büyük ölçüde artırmalarını mümkün kılacak bir güvenli bulut çözümünün yolunu açıyor. IoT Ağ Geçidi CPX-IoT; CPX/MPA valf adası, enerji izleme modülü MSE6-E2M veya handling sistemleri gibi alan düzeyinden komponent ve modülleri kendi OPC UA arayüzleri yoluyla Festo Bulut’a bağlar.


Bulut, verilerin işlenmesini ve izlenmesini mümkün kılar; bu ise, trend analizlerinin hesaplanmasını ve kaza durumunda erken uyarı sistemlerinin ve otomatik bildirimlerin ayarlanmasını sağlar.. IoT ağ geçidi, bulutu bir kontrolöre bağlar ve ilgili bilginin doğru zamanda doğru formatta iletilmesini sağlar.

Gösterge panelleriyle koşulların izlenmesi
IoT Ağ Geçidi CPX-IOT ile, her bir Festo komponenti için önceden konfigüre edilmiş gösterge panellerine sahip olmak mümkündür. Gösterge paneli web tarayıcıda görüntülenir, şemalar ve trafik ışıkları içerir. Özel bileşenler – kullanıcı arayüzü komponentleri, enerji izleme, koruyucu bakım için grafikler ve aynı zamanda proses için ve ekipman verimliliğinin artırılması için anahtar performans göstergeleri – açıklık sağlar. Durum izleme çözümü, hata tanısını ve arıza tanımlamayı güçlendirir, enerji tüketimiyle ilgili şeffaflık sağlar, grafik formatta açık bilgi verir ve geçmiş verileri sunar.

Dijital bakım yönetimi
Kestirimci tesis bakımı, şaşırtıcı şekilde halen çoğunlukla kalem ve kâğıt kullanılarak belgelenen, zaman alıcı bir işlemdir. Festo’nun dijital bakım yöneticisi Smartenance ile bu işlem kolaylaşır, hızlanır ve daha güvenli hale gelir. Yazılım, tesis bakımının hassas şekilde programlanmasını ve analizini mümkün kılar. Bu nedenle, üretim müdürleri ve sistem operatörleri için dijital bakıma hızlı ve kolay erişim aracıdır ve bir uygulama olarak indirilebilir. Smartenance, Festo’nun tamamen dijital ilk ürünüdür. Apple ve Google uygulama mağazalarında akıllı telefonlar ve tabletler için uygulama olarak indirilebilir.


Üretim müdürleri için gösterge paneli, web tarayıcıda rahatlıkla kullanılabilir. Smartenance, son müşterilerin sistem bakımını programlamasını, izlemesini ve değerlendirmesini mümkün kılar. Dijital bakım programı, bakımı daha kolay, daha hızlı ve daha güvenilir yapar. Sistem operatörleri ve üretim müdürleri tarafından yapılan karşılıklı kontrol daha yüksek güvenilirlik sağlar. Çoğu işlemi ve koordinasyon ihtiyacını ortadan kaldırır.

Akıllı ürünler
Otomasyon uzmanı Festo, akıllı dijital çözümlerle, endüstriyel otomasyon uygulaması için çevrim-içi uygulamalar gerçekleştirmek amacıyla endüstriyel uygulamalar konusunda kendi kapsamlı bilgisini bilişim teknolojisindeki en son gelişmelerle birleştiriyor. Festo aynı zamanda kendi müşterilerini Dijital Müşteri Yolculuğu boyunca desteklemek için dijital iletişimi kullanıyor. Bu dijital yolculuk, Festo portföyü genelinde bilgi tedariği ve konfigürasyondan, siparişe, teslimattan işletmeye almaya ve bakıma ve hatta Festo Didactic’in teknik eğitim teklifine kadar, müşterilere güvenilir ve kapsamlı şekilde rehberlik ediyor.